Programy dla firm

Linux jako alternatywa dla MS Windows w zastosowaniu przedsiębiorstw cz.2

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 22:08

felieton
1. Charakterystyka systemu Linux
   1.1. Interfejs
   1.2. Instalacja
   1.3. Stabilność oraz bezpieczeństwo
   1.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
2. Charakterystyka systemu MS Windows
   2.1. Interfejs
   2.2. Instalacja
   2.3. Stabilność i bezpieczeństwo
   2.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
3. Dostępność aplikacji
   3.1 Dostępność aplikacji w systemie Linux
   3.2 Dostępność aplikacji w systemie MS Windows
4. Podsumowanie

 

2. Charakterystyka systemu MS Windows

Podrozdział drugi dotyczy systemu Microsoft Windows.
Windows „jest to graficzny system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft dla komputerów klasy PC.
Od pocz. lat 90 powstało kilka wersji tego systemu. System ten cechuje wysoka prostota obsługi, dobra spółpraca z internetem, rozbudowane opcje pomocy, wielozadaniowość (równocześnie pracować może więcej niż jeden program), łatwość wymiany informacji pomiędzy programami, ogromna liczba aplikacji napisana dla wszystkich jego wersji; krytykowany jest ciągle poziom jego niezawodności.”

Microsoft od wielu lat tworzył swój system w dwóch gałęziach. Pierwsze są to systemy do użytku domowego np. Windows 98, Me, XP Home, Vista Home. Systemy te nie są zbyt stabilne, ani nie mają dobrych zabezpieczeń, za to są bardzo dobre do użytku domowego. Sprawdzają się w takich zastosowaniach jak: gry, multimedia oraz surfowanie”
po internecie. „Jednak w kwestii stabilności nie można ich przyrównywać do czegoś takiego jak skały ibraltaru.”

Drugim rodzajem systemów Microsoftu są produkty przeznaczone dla firm takie jak Windows NT, 2000, XP Professional, Vista Bussines. „Tego typu systemy Windows rzadko się zawieszają lub ulegają awarii a ponadto wyposażono je w dobre zabezpieczenia.”

Są to systemy przeznaczone głównie do użytku w firmie. W zastosowaniach domowych nie spełnią one swojej roli, gdyż nie można uruchomić na niej prawie żadnej gry, ani  większości multimediów. Takie rozwiązania były niedogodne zarówno dla programistów jak i dla użytkowników. Przy produkcji Microsoft Windows XP firma dążyła do stworzenia jednego systemu operacyjnego, który posiadałby wszystkie zalety zarówno systemów przeznaczonych dla firm jak i dla użytkowników domowych. I udało się im stworzyć ów system. Takie samo rozwiązanie przyjęto również w czasie tworzenia Windows Vista. Systemy te charakteryzują się bardzo łatwą i intuicyjną obsługą, dużą ilością sterowników dla sprzętu, łatwością instalowania nowego oprogramowania, bezpieczeństwem oraz przyzwyczajeniem użytkowników to tego systemu.
Windows od wielu lat jest przeważnie instalowany w domach, biurach oraz w szkołach.

W biurach jest on używany ze względu na pakiet MS Office, którego użytkownicy używają głównie z przyzwyczajenia oraz braku świadomości o tym, iż istnieje równie stabilna oraz darmowa alternatywa dla niego.

 

2.1. Interfejs

System Windows charakteryzuje się przejrzystym, dopracowanym interfejsem graficznym, który w zupełności odpowiada początkującym użytkownikom jak i tym zaawansowanym, którzy mają opcję personalizacji ustawień oraz wyglądu.

„Windows Aero to atrakcyjny wizualnie interfejs użytkownika systemu Windows Vista. Jego cechą charakterystyczną jest przezroczystość przypominająca szkło, subtelne animacje okien i ich nowa kolorystyka.”

W odpowiedzi na Compiza wydanego na Linux, Microsoft odpowiedział stworzeniem Aero.

 

2.2. Instalacja

System operacyjny Microsoft Windows należy do systemów operacyjnych instalujących się z dużą łatwością.
Bardzo intuicyjny interfejs przeprowadzi użytkownika przez cały proces instalacji który trwa w zależności od wersji od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu minut. Windowsowy instalator jest dopracowany, wyraźny i w pełni spolszczony.

Windows do tej pory nie wprowadził instalacji typu „Live CD” co jest dużą wadą, gdyż użytkownik nie może sprawdzić jakie oprogramowanie wchodzi w skład systemu, jak wygląda interfejs graficzny, czy nawet umilić sobie czas instalacji systemu grając lub używając internetu.

Jest także możliwość aktualizacji systemu ze starszego. Zdarza się, że nie wychodzi to prawidłowo, wyskakują błędy albo po zakończeniu system w ogóle się nie uruchomi. „Przed włożeniem dysku instalacyjnego do napędu CD-ROM i rozpoczęciem instalacji musisz wykonać — podobnie jak w przypadku każdego uaktualnienia lub instalacji — kilka ważnych kroków. W pierwszej chwili może się to wydawać oczywiste, ale mimo to warto o tym wspomnieć, gdyż użytkownicy przyzwyczaili się już do prostych instalacji, podczas których nie występują żadne błędy.

Jednak uaktualnienie do systemu Windows XP jest czymś zupełnie innym. System Windows XP to połączenie kodu źródłowego systemów Windows 95/98 i Windows NT/2000, więc nie wszystko może być tak proste jak było w przeszłości.

 

2.3. Stabilność oraz bezpieczeństwo

Niektóre firmy zarówno polskie jak i zagraniczne rozważały fakt pominięcia systemu operacyjnego Vista, czekając na wydanie następcy Windows 7 nadal używając Windows Xp. Firma badawcza Forrester Research opublikowała raport „Building The Business Case For Windows Vista” w którym nakłania firmy na jak najszybszą migrację na Windows Vistę. Firma ta przedstawiła kilka powodów owego przejścia między innymi tym, że Windows 2000 oraz XP nie posiada wystarczającego poziomu bezpieczeństwa, nie posiadają łat na najnowsze zagrożenia oraz tym, iż Windows 7 ma wyjść dopiero w 2010 roku. „wygaśniecie poszczególnych etapów wsparcia poszerzonego i łatek bezpieczeństwa dla Windows 2000 i XP oraz fakt, że Windows 7 nie pojawi się wcześniej niż w roku 2010, to istotne powody, dla których użytkownicy powinni odświeżyć swoje desktopy.”

Opublikowała też drugi raport pod tytułem „Lesson Learned from Early Adopters of Windows Vista”, który pokazuje migracje na Windowsa Vistę oraz pokazuje jego zalety, takie jak: stabilność, rozszerzenie bezpieczeństwa oraz zarządzanie użytkownikami.

W dzisiejszych czasach użytkownik kupując nowy komputer może nie mieć wyboru systemu operacyjnego, gdyż zostanie mu narzucony Windows Vista. Wielu producentów sprzętu komputerowego powoli przestaje albo nawet już przestało produkować sterowniki dla swojego sprzętu pod Windows XP. Starają się oni wprowadzić i sprzedawać jak najwięcej produktów firmy Microsoft.

Alternatywą jest jedynie Linux, którego wiele osób się boi i od razu odrzuca jego wybór. Vista jest systemem potrzebującym dobrego sprzętu komputerowego, wiele pamięci RAM oraz dużego procesora. Obecnie kupując nowy komputer nie da się kupić wgranego w nim systemu Windows XP.

Największym problemem tego systemu jest występowanie dużej ilości wirusów komputerowych, które mogą spowodować duże problemy w działaniu komputerów a nawet doprowadzić do uszkodzenia całej jednostki. Oprogramowanie antywirusowe powinno być cały czas  zainstalowane i aktualizowane na bieżąco, aby jak najlepiej chronić komputer przed próbami przedostania się wirusów. „Żeby zepsuć system Linux trzeba nad tym popracować; żeby zepsuć system Windows wystarczy popracować na nim.”

Microsoft wydał najnowszy system operacyjny opracowany specjalnie z myślą o spełnieniu wymagań małych firm. Można w nim znaleźć takie nowości jak: ulepszony interfejs użytkownika, ułatwienie wyszukiwania potrzebnych informacji oraz jedną z najważniejszych rzeczy, nowe zabezpieczania gwarantujące pełną ochronę systemu „Nowe funkcje zabezpieczeń gwarantują użytkownikowi kontrolę nad systemem, co umożliwia ochronę kluczowych, ważnych dla firmy informacji oraz budowanie zaufania klientów.”

O bezpieczeństwie najnowszego systemu Windows Vista może świadczyć użycie w nim takich funkcji jak: kopia zapasowa i przywracanie sytemu, kopia w tle, system szyfrowania plików, Windows Defender, zapora systemu Windows oraz system Windows update, który będzie czuwał nad nowymi łatkami oraz poprawkami dla systemu.

 

2.4. Konfiguracja urządzeń biurowych

Microsoft udziela wsparcia prawie pod każdy sprzęt. To jest jego duża zaleta. Czołowe firmy produkujące sprzęt do biura typu drukarki, faksy, skanery oraz inne urządzenia wszystkie są wyposażane w sterowniki pod Windowsa.

Sprawa instalacji wygląda bardzo prosto, polega na dwukrotnym kliknięciu na sterownik i już jest zainstalowany i gotowy do użycia sprzęt. Przeważnie wraz ze sterownikami na płycie CD dołączany jest także program do obsługi urządzenia.

Wielu producentów dołącza bardzo łatwe i przyjazne dla użytkownika oprogramowanie, które spełnia podstawowe wymagania każdego. Oprogramowanie to oprócz podstawowych funkcji jest wyposażone przeważnie w szereg zaawansowanych funkcji, co dla zaawansowanych użytkowników jest, może być dużym plusem. W systemie tym  zaimplementowano wiele mobilnych funkcji, co w znaczny sposób ułatwi komunikację użytkownika z biurem.

 

 

 
Autor: siamer

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Jeden komentarz do “Linux jako alternatywa dla MS Windows w zastosowaniu przedsiębiorstw cz.2

  • Fajny artykuł jednak najgorszym moim zdaniem minusem, który dyskwalifikował w moich oczach systemy z Redmond jest trzymanie na siłę (tak było na pewno do systemu VISTA) katalogów domowych użytkowników na głównej partycji systemowej, miało się to teraz zmienić jak jest – nie wiem. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.