Omeka
Producent: omeka.org
Typ: System zarządzania treścią
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GPL
Pobranie: github.com/omeka/Omeka/releases
Platforma: Linux
Dokumentacja:
FAQ:
Forum: forum.omeka.org
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Omeka
Język polski:
Cena: bezpłatny
Omeka (znana również jako Omeka Classic) to projekt Digital Scholar, pierwotnie uruchomiony w Centrum Historii i Nowych Mediów im. Roya Rosenzweiga, dzięki finansowaniu wielu organizacji.
Omeka to darmowy system zarządzania treścią typu open source do tworzenia internetowych kolekcji cyfrowych. Jako aplikacja internetowa umożliwia użytkownikom publikowanie i eksponowanie obiektów dziedzictwa kulturowego oraz rozszerzanie swojej funkcjonalności za pomocą motywów i wtyczek. Lekkie rozwiązanie Omeka, w porównaniu z tradycyjnym oprogramowaniem, takim jak DSpace i Fedora, koncentruje się na wyświetlaniu treści i używa niewykwalifikowanego standardu metadanych Dublin Core.
Jego oprogramowanie jest obecnie używane przez bibliotekę Newberry, a także wiele małych muzeów i towarzystw historycznych. Missouri School of Journalism wykorzystuje Omeka do udostępnienia swojego archiwum 38 000 zdjęć z międzynarodowego konkursu Pictures of the Year.
Pierwotnie opracowany przez Centrum Historii i Nowych Mediów im. Roya Rosenzweiga na Uniwersytecie George’a Masona, Omeka otrzymała nagrodę za współpracę technologiczną przyznaną przez Fundację Andrew Mellona i służy do nauczania kuratorstwa. Od 2016 roku projekt Omeka jest projektem rozwijanym przez organizację non-profit Corporation for Digital Scholarship.
W listopadzie 2017r. w ramach projektu wydano Omeka S, nową wersję Omeka przeznaczoną do użytku instytucjonalnego, zapewniającą możliwość hostowania wielu witryn, które czerpią ze wspólnej puli zasobów, takich jak Wikidata, w tym przypadku za pośrednictwem moduł zewnętrznego oprogramowania. Omeka Classic, oryginalny projekt, będzie nadal istniał wraz z Omeka S, koncentrując się na obsłudze indywidualnych projektów i nauczycieli.