Wiki

MoinMoin

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 16:49

Producent: moinmo.in
Typ: Wiki
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GPL
Pobranie: moinmo.in/MoinMoinDownload
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: moinmo.in/Documentation
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/MoinMoin
Język polski:
Cena: bezpłatny

MoinMoin to otwarto-źródłowy silnik wiki, napisany w języku programowania Python, który pierwotnie bazował na projekcie PikiPiki. Kod źródłowy MoinMoin jest udostępniony na licencji GNU General Public License v2, a niektóre dodatkowe moduły na licencji Free Software kompatybilnej z GPL.

Wiele organizacji na całym świecie używa MoinMoin do publikacji swoich dokumentacji, np. Ubuntu, Apache, Debian, FreeBSD.

W odróżnieniu od wielu innych, podobnych aplikacji, MoinMoin zapisuje dane w plikach płaskich, a nie w tradycyjnej bazie danych. Umożliwia to łatwą manipulację zawartości stron wiki w edytorze tekstu na serwerze, wliczając w to zarządzanie rewizjami (cofnięcia edycji) w przypadku zaatakowania wiki przez spamerów.

MoinMoin posiada wsparcie dla systemu wtyczek, które pozwalają na rozszerzenie możliwości aplikacji o nowe funkcje. Aplikacja używa również oddzielnego parsowania (analiza składni) dla parsowania wiki syntax oraz formatowania (generowania kodu HTML).

MoinMoin posiada także wsparcie dla linkowania CamelCase (system notacji ciągów tekstowych, w którym kolejne wyrazy pisane są łącznie, rozpoczynając każdy następny wielką literą (prócz pierwszego)) oraz wolnych linków (linkowanie non-CamelCase). The CamelCase jest domyślnie aktywne w MoinMoin.

MoinMoin oferuje rozszerzone wsparcie dla listy kontroli dostępu (ACL), które zwiększa użyteczność w systemie zarządzania treścią (CMS). Zarządzanie możliwe jest również za pośrednictwem interfejsu graficznego.

MoinMoin umożliwia użycie zarówno wbudowanego silnika wyszukiwania (wolniejszy, lecz bez dodatkowych zależności) oraz bazującego na Xapian indeksowanego silnika wyszukiwania (szybszy, z możliwością przeszukiwania starych wersji oraz załączonych plików).

Dzięki możliwości synchronizacji, aplikacja umożliwia synchronizację zawartości, za pomocą XML-RPC, co pozwala na edycję w trybie offline.

MoinMoin „DesktopEdition” jest zdecydowanie łatwiejszy w użyciu, ponieważ używa wbudowanego serwera web do wyświetlania stron, który wymaga tylko zainstalowanego pakietu Python na maszynie produkcyjnej. Począwszy od wersji 1.6.0, „DesktopEdition” został zintegrowany z wydaniem standardowym.

Twórcami/deweloperami MoinMoin są: Jürgen Hermann oraz Thomas Waldmann.
Aplikacja jest rozwijana od roku 2000.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.