Wiki

Wala

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 00:38

Producent: walawiki.org
Typ: Wiki
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: Public Domain
Pobranie: walawiki.org
Platforma: BSD, Linux
Dokumentacja:
FAQ:
Forum:
Wikipedia:
Język polski:
Cena: bezpłatny

Wala („rozmowa”) to prosta, minimalistyczna wiki, pierwotnie przeznaczona do ułatwienia szybkiej i łatwej dyskusji. Wymaga tylko Perla, narzędzia „diff” i serwera WWW, który wykonuje podstawowe CGI.

Wala integruje się z innymi programami Perla i może być z łatwością wykorzystana jako silnik komentarzy dla systemów weblogowych, chociaż obecnie to użycie wymaga pewnej znajomości Perla.

Chociaż Wala jest celowo minimalistyczna i taka pozostanie, jest aktywnie rozwijana i planowanych jest kilka dodatkowych funkcji. Przyszłe wersje mogą zawierać makra, lepsze wersjonowanie, bardziej wyrafinowane opcje znaczników (poprzez moduły takie jak Text::Textile) oraz podświetlanie składni kodu źródłowego.

Wala została zmieniona tak, aby była bardziej przyjazna dla przypadkowych czytelników i współpracowników. Edytowanie całego tekstu dowolnej strony może być dla wielu onieśmielające, zwłaszcza gdy chcą tylko dodać komentarz do strony. Tak więc Wala to wiki z dwiema głównymi zmianami:
– Na dole każdej strony znajduje się pole tekstowe, które umożliwia każdemu dodawanie do strony w dowolnym momencie, bezpośrednio z tej strony. Ich wkład jest dodawany na dole strony, w stylu podobnym do rozmów na czacie IRC.
– Nadal możesz edytować tekst dowolnej strony w dowolnym momencie. Jednak (zazwyczaj obszerne) linki nawigacyjne na dole każdej strony wiki zostały znacznie ograniczone, dzięki czemu strony Wala są mniej onieśmielające.

Wala jest napisana w Perlu i może być łatwo używana w połączeniu z innymi skryptami Perla. Powinien działać na większości serwerów WWW z systemem Linux lub Unix, które obsługują CGI.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.