CMS

Apache Sling

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 00:36

Producent: sling.apache.org
Typ: System zarządzania treścią
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: Apache
Pobranie: sling.apache.org/downloads.cgi
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: cwiki.apache.org/confluence/display/SLING
FAQ:
Forum:
Wikipedia: en.wikipedia.org/wiki/Apache_Sling
Język polski:
Cena: bezpłatny

Apache Sling to framework webowy typu open source dla platformy Java, zaprojektowana do tworzenia aplikacji zorientowanych na zawartość w oparciu o repozytorium treści zgodne z JSR-170 (znane również jako JCR), takie jak Apache Jackrabbit. Projekt Sling rozpoczął się 27 sierpnia 2007r., kiedy firma Day Software zaproponowała przekazanie bazy źródłowej swojej wewnętrznej struktury internetowej, która zasila komunikat WCM Day Communiqué, fundacji Apache Software Foundation. Projekt został przyjęty do Inkubatora Apache, którego sponsorem był Apache Jackrabbit. 18 czerwca 2009 projekt zakończył się jako projekt najwyższego poziomu Apache.

Apache Sling umożliwia programistom wdrażanie komponentów aplikacji w postaci pakietów OSGi lub skryptów i szablonów w repozytorium treści. Obsługiwane języki skryptowe to JSP, JavaScript po stronie serwera, Ruby, Velocity. Celem Apache Sling jest udostępnienie treści w repozytorium jako zasobów HTTP, wspierając styl architektury aplikacji zgodny z REST.

Sling różni się od wielu innych frameworków aplikacji internetowych w tym sensie, że naprawdę koncentruje się na internetowym aspekcie tworzenia „aplikacji internetowych”, a poprzez swój paradygmat programistyczny sugeruje intuicyjne tworzenie prawdziwej aplikacji internetowej w trybie REST. Inne frameworki koncentrują się bardziej na tworzeniu aplikacji i dlatego są idealnymi rozszerzeniami Slinga.

W skrócie, Sling mapuje adresy URL żądań HTTP do zasobów treści na podstawie ścieżki żądania, rozszerzenia i selektorów. Stosując konwencję nad konfiguracją, żądania są przetwarzane przez skrypty i serwlety, wybierane dynamicznie na podstawie bieżącego zasobu. Sprzyja to znaczącym adresom URL i przetwarzaniu żądań opartym na zasobach, podczas gdy modułowa natura Sling pozwala na wyspecjalizowane instancje serwerów, które zawierają tylko to, co jest potrzebne.

Sling służy jako podstawa dla różnych aplikacji, od silników blogów po systemy zarządzania treścią.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.