VCS

BitKeeper

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 15:03

Producent: bitkeeper.org
Typ: Systemy kontroli wersji
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: Apache License 2.0
Pobranie: bitkeeper.org/download.html
Platforma: BSD, Linux, OS X, Solaris, Windows
Dokumentacja: bitkeeper.org/documentation.html
FAQ:
Forum: users.bitkeeper.org
Wikipedia: en.wikipedia.org/wiki/BitKeeper
Język polski:
Cena: bezpłatny

BitKeeper to rozproszony system kontroli wersji kodu źródłowego. Pierwotnie prawnie zastrzeżony program został wydany jako oprogramowanie open source na licencji Apache 2.0 w dniu 9 maja 2016r. BitKeeper jest produkowany przez BitMover Inc., prywatną firmę z siedzibą w Los Gatos w Kalifornii, należącą do jej dyrektora generalnego, Larry’ego McVoya, który wcześniej zaprojektował TeamWare.

BitKeeper został po raz pierwszy wymieniony jako rozwiązanie niektórych z rosnących problemów, które miał Linux we wrześniu 1998r. 4 maja 2000r. udostępniono pierwsze publiczne wydanie BitKeepera. Firma BitMover zapewniała dostęp do systemu dla niektórych projektów open source lub wolnego oprogramowania, z których jeden był kodem źródłowym jądra systemu Linux.

Licencja dla „społecznościowej” wersji BitKeepera umożliwiła programistom bezpłatne korzystanie z tego narzędzia w projektach open source lub free software, o ile twórcy ci nie brali udziału w tworzeniu konkurencyjnego narzędzia (takiego jak Concurrent Versions System, GNU Arch, Subversion lub ClearCase) na czas korzystania z BitKeepera plus jeden rok. To ograniczenie obowiązywało niezależnie od tego czy konkurencyjne narzędzie było darmowe, czy zastrzeżone. Ta wersja BitKeeper wymagała również, aby pewne meta-informacje o zmianach były przechowywane na serwerach komputerowych obsługiwanych przez BitMover, co uniemożliwiło użytkownikom wersji społecznościowej uruchamianie projektów, których BitMover nie był świadomy.

Podczas premiery wersji 7.2ce, która odbyła się 9 maja 2016 r., BitKeeper ogłosił, że przechodzi na licencję open-source, wybrano licencję Apache w wersji 2.

Najważniejsze cechy:
– Prostota: łatwy w użyciu interfejs wiersza poleceń.
– Skalowalne: repozytoria zagnieżdżona to podmoduły wykonane poprawnie, kontrola wersji kolekcji repozytoriów.
– Elastyczność: tryb hybrydowy dla plików binarnych, który wykorzystuje chmurę serwera dla plików binarnych zamiast rozsiewać repozytoria źródłowe.
– Dokładność: śledzenie operacji na plikach, takich jak tworzenie, usuwanie i nazwy.
– Bezpieczeństwo: sumy kontrolne wszystkich plików są sprawdzane pod kątem integralności. Wszystkie zapisy plików obejmują nadmiarowość dla korekcji błędów.
– Niezawodny: Bardzo dokładne automatyczne scalanie, które wykorzystuje całą historię do rozwiązywania konfliktów. Większość innych systemów używa odmian diff3.
– Dostrzegalność: Adnotacje źródłowe są natychmiast dostępne.
– Szybkość: Wysoka wydajność i skalowanie do bardzo dużych repozytoriów.
– Bezpłatność: Licencjonowany na licencji Apache w wersji 2

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.