VCS

Mercurial SCM

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 14:55

Producent: mercurial-scm.org
Typ: System kontroli wersji
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GPL
Pobranie: mercurial-scm.org/downloads
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: mercurial-scm.org/wiki/
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Mercurial
Język polski:
Cena: bezpłatny

Mercurial SCM to rozproszony system kontroli wersji przeznaczony dla programistów. Jest dostępny dla systemów Microsoft Windows i UNIX-o pochodnych, takich jak: FreeBSD, macOS i Linux.

Główne cele projektu Mercurial obejmują: wysoką wydajność i skalowalność, decentralizację, w pełni rozproszony rozwój współpracy, solidną obsługę zarówno zwykłego tekstu, jak i plików binarnych oraz zaawansowane możliwości forkowania i łączenia, pozostając jednocześnie koncepcyjnie prostymi.

Mercurial zawiera zintegrowany interfejs webowy. Mercurial podjął również kroki w celu ułatwienia przejścia dla użytkowników innych systemów kontroli wersji, w szczególności Subversion. Mercurial to przede wszystkim program oparty na wierszu poleceń, ale dostępne są graficzne rozszerzenia interfejsu użytkownika, np. TortoiseHg i kilka IDE oferuje wsparcie dla kontroli wersji za pośrednictwem Mercurial. Wszystkie operacje Mercurial są wywoływane jako argumenty dla jego programu sterującego hg.

Założycielem projektu w 2005 roku był Matt Mackall, pełnił on rolę głównego programisty do końca 2016 roku.

Mercurial został wydany jako wolne oprogramowanie na warunkach licencji GNU GPL v2 (lub dowolnej późniejszej wersji). Jest on głównie implementowany za pomocą języka programowania Python, ale zawiera binarną implementację diff napisaną w języku C.

Chociaż Mercurial nie został wybrany do zarządzania źródłami jądra Linux, został przyjęty przez kilka organizacji, w tym: Facebook, W3C i Mozillę. Facebook używa języka programowania Rust do napisania Mononoke, serwer Mercurial zaprojektowano specjalnie do obsługi dużych repozytoriów z wieloma projektami.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.