Jenkins
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 16:50
Typ: Ciągła integracja
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: MIT
Pobranie: jenkins.io
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: jenkins.io/doc
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Jenkins_(software)
Język polski:
Cena: bezpłatny
Jenkins to otwarto-źródłowe narzędzie ciągłej integracji, napisane w języku programowania Java. Jenkins powstał jako fork projektu Hudson, na skutek sporu z Oracle. Głównym deweloperem Jenkins jest Kohsuke Kawaguchi.
Jenkins oferuje usługi ciągłej integracji dla rozwijania aplikacji. Jest to system działający na serwerze, w kontenerze aplikacji webowych (ang. web container), takim jak Apache Tomcat. Posiada wsparcie dla systemów kontroli wersji: AccuRev, CVS, Subversion, Git, Mercurial, Perforce, Clearcase i RTC. Może również uruchamiać projekty bazujące na Apache Ant i Apache Maven, jak również skrypty shell-a i komendy plików wsadowych Windows.
Buildy mogą być tworzone na różne sposoby, włączając w to uruchamianie przez „commit” w systemie kontroli wersji; przez zaplanowany harmonogram via mechanizm cron-a; budowanie, kiedy inne buildy zostaną ukończone; oraz żądanie za pośrednictwem specyficznego URL.
Jenkins posiada obsługę wtyczek, które zwiększają możliwość użycia aplikacji o projekty, które są napisane w językach innych niż Java. Wtyczki umożliwiają integrację Jenkins z większością znanych systemów kontroli wersji oraz dużymi systemami bazodanowymi. Wtyczki umożliwiają również zmianę wyglądu Jenkins oraz dodają nowe funkcje.
Buildy mogą generować raporty z testów w wielu różnych formatach wspieranych przez wtyczki, a Jenkins może wyświetlać raporty, generować trendy i renderować je w trybie graficznym.