CMS

Kajona

Producent: kajona.de
Typ: System zarządzania treści
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GPL
Pobranie: kajona.de/en/Downloads/downloads.get_kajona.html
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: kajona.de/en/Documentation/documentation.html
FAQ:
Forum:
Wikipedia: en.wikipedia.org/wiki/Kajona
Język polski:
Cena: bezpłatny

Kajona jest frameworkiem do zarządzania treścią opartym na PHP, wydanym i rozwijanym jako projekt open source na licencji LGPL. System wymaga systemu relacyjnej bazy danych, takiego jak MySQL, PostgreSQL czy SQLite.

Ze względu na abstrakcję bazy danych zapewnianą przez warstwę bazodanową Kajonas, prawie wszystkie systemy relacyjnych baz danych mogą być ze sobą połączone. Kajona używa UTF-8 do przechowywania swoich treści, co daje system odpowiedni dla międzynarodowych stron internetowych. Ponieważ Kajona jest napisana jako framework, zewnętrzni programiści są w stanie wzbogacić system o nowe funkcjonalności, korzystając z jednej z wielu koncepcji hooków/wtyczek dostarczanych przez Kajona. Istnieją HotSpoty dla prawie każdego aspektu, na przykład dla widżetów, wtyczek wyszukiwania, elementów lub modułów.

Najważniejsze funkcje:
– Otwarte źródło – 110% zielone open source, źródła są otwarte dla wszystkich – żadnych tajemnic, żadnych złych niespodzianek.
– Przewodnik szybkiej instalacji – Od zera do Kajony w kilka minut. Zobacz nasz przewodnik szybkiej instalacji, aby uzyskać więcej informacji.
– Silnik szablonów – Silnik szablonów przekształca Twój układ w stronę internetową. Wystarczy zwykły html i kilka dodatkowych poprawek.

W 2004 Kajona została zbudowana w swojej pierwotnej wersji odzwierciedlającej wspólną listę skryptów często używanych przez kilku programistów internetowych. Skrypty te zostały połączone poprzez wprowadzenie interfejsów w celu ułatwienia interakcji. W efekcie powstała pierwsza biblioteka skryptów, która narodziła się i została wydana w wersji 1.0. Wersja 2 została wydana w 2005 roku, a następnie wersja 2.1 w 2006. Ponieważ projekt wciąż był raczej nieustrukturyzowaną listą niezależnych skryptów, dokonano kompletnego przepisania wersji 3, wydanej w styczniu 2007 roku. Baza kodu została zreorganizowana, aby była w pełni zorientowana obiektowo, zapewniając ścisłą separację obaw oraz pełny podział logiki i układu. Kajona rozwinęła się do wszechstronnej, elastycznej i solidnej struktury, która zapewnia dużą liczbę predefiniowanych modułów i elementów dla szerokiego zakresu możliwości. Ramy są wykorzystywane przez instytuty publiczne, takie jak Uniwersytet w Kassel, ETH Zürich oraz wiele małych i średnich firm w Europie i na całym świecie, np. w Afryce Południowej. Wersja 3.3 pojawiła się również na Heise Open i innych stronach internetowych.

Rozwój Kajona został zakończony 7 października 2019 r.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.