LibreOffice
Producent: pl.libreoffice.org
Typ: Pakiety biurowe
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: MPL
Pobranie: pl.libreoffice.org/pobieranie/stabilna/
Platforma: Linux, OS X, Winows, Solaris, BSD, haiku, Android, iOS
Dokumentacja: pl.libreoffice.org/wsparcie/dokumentacja/
FAQ:
Forum:
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/LibreOffice
Język polski: tak
Cena: bezpłatny
LibreOffice to wolny, darmowy i wieloplatformowy pakiet biurowy o szerokich możliwościach. Jest następcą OpenOffice używanym codziennie przez miliony osób na całym świecie. Na pakiet LibreOffice składa się kilka programów, które razem tworzą najlepsze wolne i darmowe rozwiązanie na rynku, a dzięki silnej społeczności stają się one lepsze z każdą wydaną wersją. Należą do nich: Writer (edytor tekstu), Calc (arkusze kalkulacyjne), Impress (prezentacje), Draw (diagramy i grafika wektorowa), Base (bazy danych) i Math (formuły matematyczne), a także narzędzia na Androida i online.
LibreOffice używa standardu OpenDocument, jako natywnego formatu plików, ale obsługuje formaty większości innych głównych pakietów biurowych, w tym Microsoft Office, poprzez różne filtry importu i eksportu.
LibreOffice Online to pakiet biurowy online, który zawiera aplikacje Writer, Calc i Impress oraz zapewnia upstream dla projektów takich jak komercyjna Collabora Online.
Programy składowe:
– LibreOffice Writer – procesor tekstu
– LibreOffice Calc – arkusz kalkulacyjny
– LibreOffice Impress – edytor prezentacji
– LibreOffice Draw – edytor grafiki wektorowej
– LibreOffice Math – edytor wzorów matematycznych
– LibreOffice Base – aplikacja do tworzenia baz danych i zarządzania
LibreOffice to oprogramowanie wieloplatformowe. Twórcy Document Foundation celują w systemy Microsoft Windows (IA-32 i x86-64), Linux (IA-32, x86-64 i ARM) oraz macOS (x86-64 i ARM). Istnieją porty społecznościowe dla FreeBSD, [30] NetBSD, [31] OpenBSD i Mac OS X 10.5 PowerPC otrzymują wsparcie odpowiednio od współpracowników tych projektów. LibreOffice można również zainstalować w OpenIndiana za pośrednictwem SFE.
Historycznie poprzednicy LibreOffice, tak jak StarOffice 3, działali w systemie Solaris z procesorami SPARC wyprodukowanymi przez firmę Sun Microsystems (a później Oracle). Nieoficjalne porty LibreOffice, wersje już przestarzałe, obsługiwały SPARC. Obecne nieoficjalne porty LibreOffice 5.2.5 działają tylko na sprzęcie zgodnym z Intelem, aż do Solaris 11.