Pakiety biurowe

Collabora Online

Producent: www.collaboraoffice.com
Typ: Pakiety biurowe
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: MPL
Pobranie: github.com/CollaboraOnline
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja:
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Collabora_Online
Język polski:
Cena: płatny

Collabora Online to internetowy pakiet biurowy typu open source oparty na technologii LibreOffice, umożliwiający wspólną edycję w czasie rzeczywistym dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji i grafiki wektorowej w oparciu o technologię internetową. Opcjonalne aplikacje są dostępne na komputery stacjonarne, laptopy, tablety, smartfony i Chromebooki.

Collabora Online jest rozwijana przez Collabora Productivity, oddział firmy Collabora, która jest partnerem handlowym organizacji macierzystej LibreOffice, The Document Foundation (TDF). TDF twierdzi, że większość prac nad oprogramowaniem LibreOffice jest wykonywana przez jej partnerów handlowych, Collabora, Red Hat, CIB i Allotropia.

Dostęp do Collabora Online można uzyskać z nowoczesnych przeglądarek internetowych bez wtyczek i dodatków. Dokumenty, arkusze kalkulacyjne, prezentacje i grafiki wektorowe można edytować wspólnie.

Funkcje współpracy obejmują komentarze, na które inni użytkownicy mogą odpowiadać, historię wersji dokumentów umożliwiającą porównywanie dokumentów i ich przywracanie, itp. Funkcje współpracy mogą również obejmować zintegrowane rozmowy wideo lub czat podczas wspólnego edytowania dokumentów. Tego typu funkcje są możliwe dzięki integracji z chmurą korporacyjną rozwiązania, taką jak: Nextcloud, ownCloud, Seafile, EGroupware i inną. Collabora Online można zintegrować z dowolną aplikacją.

W skład Collabora wchodzą aplikacje online oraz aplikacje na komputery stacjonarne, laptopy i urządzenia mobilne (tablety, smartfony i Chromebooki):
– Collabora Writer – edytor tekstu obsługujący formaty .odt, .docx, .doc, .docm, .rtf i inne. Posiada opcje edycji WYSIWYG, formatu i stylu, komentarze i jest w stanie śledzić zmiany.
– Collabora Calc – edytor arkuszy kalkulacyjnych obsługujący formaty .ods, .xlsx, .xls, .xlsm, .csv i inne. Zaawansowane formuły, tabele przestawne, wprowadzanie formuł HTML, formatowanie warunkowe i sprawdzanie poprawności danych. Arkusze kalkulacyjne zawierające do 16 tys. kolumn, wykresów, wykresów przebiegu w czasie i hiperłączy. Zaawansowane opcje zaawansowanego sortowania i filtrowania wielokolumnowego. Po włączeniu zgodność makr VBA.
– Collabora Impress – edytor prezentacji obsługujący .odp, .pptx, .ppt. Slajdy wzorcowe, możliwość dodawania tekstu, obrazów, tabel, grafik SmartArt, notatek prelegenta, niestandardowych czasów i przejść.
– Collabora Draw – edytor grafiki wektorowej obsługujący formaty .odg, .vsd. Do ulotek, biuletynów, broszur, diagramów, rysowania kształtów. (Wersja 6.4.7+). Możliwość dodawania tekstu, wykresów, tabel, linków, pól, FontWork, rotacji tekstu, komentarzy. Opcje pobrania jako obraz lub plik PDF. W trybie online funkcja rysowania jest zintegrowana z programami Writer i Impress.

Collabora Online umożliwia wspólne edytowanie w czasie rzeczywistym dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji i grafiki wektorowej. Serwer lub serwery mogą być hostowane lokalnie lub u dostawcy, a usługi w chmurze hostowane prywatnie pozwalają aplikacjom i danym pozostać pod kontrolą odpowiednich użytkowników. Collabora Productivity obsługuje instancje serwerów Collabora Online dla Debiana, Ubuntu, CentOS, openSUSE, Univention Virtual Machines i obrazów Docker. Często jest zintegrowany z platformami chmurowymi do udostępniania plików i współpracy, takimi jak Nextcloud, ownCloud, Seafile i EGroupware, które są funkcjonalnie podobne do Dropbox, Google Drive i Microsoft 365. Zwykle obejmują one pocztę e-mail, kontakty, kalendarz, synchronizację i udostępnianie plików, połączenia czat i wideo w sklepach z aplikacjami. Możliwa jest ścisła integracja, umożliwiająca na przykład edycję dokumentów w pokoju czatu lub rozmowie wideo, tak jak w przypadku wbudowanego narzędzia do wideokonferencji Nextcloud Talk. Serwer Collabora Online może integrować się jednocześnie z kilkoma rozwiązaniami chmurowymi, takimi jak wyżej wymienione, a także: Alfresco, Kolab, Mattermost, Moodle, Nuxeo, SharePoint i innymi.

Źródło obrazu Collabora: Wikipedia, Licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.