Pakiety biurowe

Calligra Suite

Producent: calligra.org
Typ: Pakiety biurowe
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: LGPL/GPL
Pobranie: calligra.org/download
Platforma: Linux, OS X, Windows, BSD
Dokumentacja: userbase.kde.org/Calligra/Handbooks
FAQ:
Forum:
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Calligra_Suite
Język polski: tak
Cena: bezpłatny

Calligra Suite to pakiet graficzny i biurowy opracowany przez KDE. Jest dostępny na komputery stacjonarne, tablety i smartfony. Zawiera aplikacje: do edycji tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji, baz danych, grafiki wektorowej i malowania cyfrowego.

Calligra powstała po nieporozumieniach w społeczności KOffice w 2010 roku – pomiędzy opiekunem KWorda Thomasem Zanderem a pozostałymi głównymi programistami. W wyniku arbitrażu z członkami społeczności obie strony zmieniły nazwy kilku aplikacji. Większość programistów i wszyscy oprócz opiekuna KWorda Thomasa Zandera poszczególnych aplikacji przystąpili do projektu Calligra. Trzy aplikacje Kexi, Krita i KPlato oraz interfejsy użytkownika dla urządzeń mobilnych zostały całkowicie usunięte z KOffice i są dostępne wyłącznie w Calligra. Po podziale do Calligry dodano nową aplikację o nazwie Braindump, a KWord został zastąpiony nowym edytorem tekstu Calligra Words.

Calligra używa formatu OpenDocument jako domyślnego formatu plików dla większości aplikacji i może importować inne formaty, takie jak formaty Microsoft Office. Calligra opiera się na technologii KDE i jest często używana w połączeniu z Obszarami Roboczymi KDE Plasma.

Główną platformą Calligry są komputery stacjonarne z systemem Linux, FreeBSD, macOS i Windows, z których Linux jest najlepiej obsługiwanym systemem.

Od 2014r. wysiłki Calligry mające na celu stworzenie wersji przyjaznych ekranom dotykowym skupiają się na komponentach Qt Quick wielokrotnego użytku. W przypadku urządzeń przypominających smartfony dostępne są zewnętrzne przeglądarki dokumentów Coffice dla Androida i Sailfish Office dla Sailfish OS, które wykorzystują te komponenty.

Projekt Calligra dostarczył Krita Sketch/Gemini i przeglądarkę dokumentów Plasma Active na tablety z Calligra 2.8. Calligra 2.9 zawiera Calligra Gemini, ulepszoną wersję Calligra Active z dodatkowymi funkcjami edycji dokumentów i przełączaniem środowiska wykonawczego między interfejsami stacjonarnymi i dotykowymi.

Calligra jest napisana w oparciu o KDE Frameworks 5 i Qt 5. Starsze wersje zależą od KDE Platform 4 i Qt 4, a jeszcze starsze wersje KOffice zależą od KDElibs i Qt 3. Pomimo tego Calligra Suite jest wydawana niezależnie od KDE Software Compilation lub aplikacji KDE.

Wszystkie komponenty pakietu Calligra Suite są udostępniane w ramach licencji wolnego oprogramowania i w stosownych przypadkach korzystają z OpenDocument jako natywnego formatu plików.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.