Programy dla firm

Linux jako alternatywa dla MS Windows w zastosowaniu przedsiębiorstw cz.1

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 22:09

felieton
1. Charakterystyka systemu Linux
   1.1. Interfejs
   1.2. Instalacja
   1.3. Stabilność oraz bezpieczeństwo
   1.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
2. Charakterystyka systemu MS Windows
   2.1. Interfejs
   2.2. Instalacja
   2.3. Stabilność i bezpieczeństwo
   2.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
3. Dostępność aplikacji
   3.1 Dostępność aplikacji w systemie Linux
   3.2 Dostępność aplikacji w systemie MS Windows
4. Podsumowanie

 

W dzisiejszych czasach jest duży wybór systemów operacyjnych z czego większość firm nie zdaje sobie sprawy. Prawie codziennie wychodzą nowe dystrybucje Linuksa, które prześcigają się w udoskonalaniu i ułatwianiu pracy użytkownika. Wiele przedsiębiorstw korzysta z systemu Microsoft Windows, gdyż uważają że jest to optymalne, łatwe i bezpieczne środowisko pracy. W tej pracy Linux został ukazany jako alternatywne środowisko pracy zarówno biurowej jak i dla użytkowników domowych.

System operacyjny pełni wiele funkcji. Dobry wybór systemu oraz prawidłowa jego konfiguracja i umiejętność
posługiwania się nim to podstawowa sprawa prowadzenia i funkcjonowania przedsiębiorstwa. Celem pracy jest sprawdzenie, czy wprowadzenie systemu Linux okaże się odpowiednim rozwiązaniem w przedsiębiorstwach.

W pracy została wykorzystana literatura, przegląd stron internetowych oraz czasopisma.

 

Charakterystyka systemów operacyjnych używanych w firmach

W opracowaniu często powtarza się zagadnienie „systemu operacyjnego”, które zostanie wyjaśnione poniżej.
Otóż „System operacyjny jest programem, który działa jako pośrednik między użytkownikiem komputera a sprzętem komputerowym. Zadaniem systemu operacyjnego jest tworzenie środowiska, w którym użytkownik może wykonywać programy. Podstawowym celem systemu operacyjnego jest zatem spowodowanie, aby system komputerowy był wygodny w użyciu. Drugim celem jest wydajna eksploatacja sprzętu komputerowego”.

Jednym z najważniejszych celów systemów operacyjnych jest wygoda użytkownika. W dużym stopniu ułatwiają one pracę z komputerem „Najważniejszym celem systemu operacyjnego jest wygoda użytkownika.
Systemy operacyjne istnieją, ponieważ przyjmuje się, że łatwiej z nimi niż bez nich korzystać z komputerów.”

 

1. Charakterystyka systemu Linux

Charakteryzując Linuksa zachodzi potrzeba ukazania go jako wielozadaniowego, stabilnego, bezpiecznego oraz łatwego systemu operacyjnego. Nazwa Linux określa tylko samo jądro systemu. Linux „jest to nowoczesny, wielozadaniowy system operacyjny klasy Unix. Przede wszystkim jest wolnodostępny i stabilny.

Sama nazwa Linux nie dotyczy w zasadzie nazwy systemu, jedynie samego jądra (ang. kernel), którego twórcą jest oczywiście Linus Torvalds, zaś jądro wraz z oprogramowaniem potrzebnym do użytkowania systemu nazywamy dystrybucją. Również większość oprogramowania przeznaczonego dla niego jest darmowa, zdarzają się wyjątki w postaci oprogramowania komercyjnego, shareware lub licencji tylko do użytku domowego, no ale takie jest prawo rynku.

Jednak głównym przesłaniem twórców oprogramowania dla tego systemu (licencja GPL) jest tworzenie i udostępnianie darmowego oprogramowania wraz z kodem źródłowym. Oprogramowanie to często przewyższa swoimi możliwościami konkurencyjne oprogramowanie komercyjne. Każdy kto zna się na programowaniu może dowolnie zmieniać kod programu pod warunkiem dołączenia swoich poprawek w postaci kodu do programu.

To wszystko powoduje, że nad oprogramowaniem dla Linuksa pracują tysiące indywidualnych programistów na świecie, również w Polsce oraz coraz więcej firm. Wsparcie dla Linuksa z dnia na dzień ogłasza coraz więcej firm, między innymi producenci sprzętu tacy jak IBM, Intel, HP czy Lexmark. W tej chwili duża ilość serwerów internetowych postawionych jest na Linuksie, wykorzystywany on jest przez wiele przedsiębiorstw, firm państwowych, militarnych, rządowych, prestiżowych hoteli, przykładem może być Kancelaria Sejmu w Polsce, czy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.”

Był on niegdyś uważany za system operacyjny tylko dla zaawansowanych użytkowników komputera z dużą wiedzą informatyczną. W dzisiejszych czasach system ten stał się coraz bardziej powszechny, bardziej stabilny oraz przyjazny dla użytkownika. „Czasy w których Linux był domeną maniaków komputerowych, już minęły. Dziś staje się coraz popularniejszy i zaczyna zagrażać pozycji innych systemów operacyjnych.”

 

1.1. Interfejs

Nie potrzeba dysponować dużą wiedzą informatyczną, ani znać poleceń „konsoli” – linuksowa wersja wiersza poleceń znanego z systemów Microsoft Windows. Posiada on wiele różnych graficznych konfiguratorów, które ułatwiają konfiguracje sprzętu oraz ustawień samego systemu. Natomiast wykrywanie sprzętu oraz dostępne do niego sterowniki w jądrze systemu stanowią dużą zaletę.

Linux w zasadzie to tylko jądro systemu a jądro systemu oraz dodane do niego programy nazywamy dystrybucją. „Jądro w systemach typu Unix odgrywa rolę pośrednika między twoimi programami a twoim sprzętem. Najpierw zajmuje się zarządzaniem pamięci dla wszystkich uruchomionych programów (procesów) i dba o to, aby wszystkie one dostały równą ilość czasu procesora (albo nierówną jeśli tak zażądasz).

Dodatkowo posiada miły interfejs dla programów chcących „rozmawiać” z twoim sprzętem.
Jądro spełnia oczywiście o wiele więcej funkcji, ale to są najważniejsze, które należy znać.

 

1.2. Instalacja

Proces instalacji nie sprawi problemów nawet początkującemu użytkownikowi. System instaluje się łatwo.
W Linuksie zastosowano instalację typu „Live CD” co oznacza, że użytkownik przed instalacją może uruchomić system z płyty, skonfigurować internet, przejrzeć pocztę, czy nawet sprawdzić jakie oprogramowanie znajduje się w danej dystrybucji i czy na pewno mu odpowiada. Program instalacyjny „Live CD” jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż podczas instalacji systemu użytkownik może uruchomić jakąś grę lub używać internetu. Co najważniejsze instalacja systemu jest prosta, bez zbędnych dodatkowych opcji.

Cały proces instalacji trwa bardzo krótko w porównaniu do instalacji Windowsa Visty.
W niektórych dystrybucjach jest możliwość wyboru oprogramowania, które ma znaleźć się na dysku po instalacji.

 

1.3. Stabilność oraz bezpieczeństwo

O stabilności Linuksa świadczy fakt, iż jest on używany w wielu popularnych firmach jako serwer a w wielu domach użytkownicy używają go na komputerach typu desktop oraz na laptopach. Takie firmy jak Sony, Google, Cisco, Samsung, HP, Kancelaria Sejmu RP, Bank of America a nawet McDonnald przenosi się na Linuksa. To tylko kilka przykładów dużych firm, które cenią szybkość, solidność i bezpieczeństwo poufnych danych. Szybkość rozwijania się tego systemu jest olbrzymia, gdyż jest on „free”. Można to tłumaczyć, iż jest on darmowy, tak jest ale „free” występuje tutaj w sensie, że ma ogólnie dostępny kod źródłowy, do którego ma dostęp każdy użytkownik. W ten sposób Linuksa tworzy nie tylko jedna firma, ale cała społeczność, która dzieląc się wskazówkami, programami i poradami tworzy coraz to nowsze wersje programów oraz dystrybucji.

”System operacyjny składa się z dużej liczby plików realizujących przeróżne funkcję. Nie istnieje jednak jedna centralna firma, która zajmowałaby się dystrybucją plików składających się na system Linux. Zadanie przygotowania instalacji systemu Linux spadło z tego powodu na mniejsze jednostki: firmy, uniwersytety, grupy użytkowników a nawet pojedyncze osoby. System Linux wraz z kolekcjami dobranych aplikacji nosi nazwę dystrybucji.” Otwarty kod źródłowy pomaga także w dokładnym przystosowaniu programów dla własnego użytku,  potrzebna jest w tym wiedza programistów. Programiści mogą zarówno usunąć pewne funkcje programów jak i dodać nowe te, których  brakowało użytkownikowi. „Równie ważnym jest, aby nie zakładać, że wszystko otrzymasz za darmo. Każda większa dystrybucja Linuksa oferuje repozytoria z darmowymi aplikacjami open source, które mogą być wartościowymi zamiennikami komercyjnego oprogramowania spod Windowsa. Niekiedy jednak zakup komercyjnego oprogramowania dla Linuksa może być jedynym adekwatnym rozwiązaniem.”

Linuks jest znakomitym systemem, który bez większych problemów mógłby zastąpić w firmie systemy Microsoftu. Bardzo dobrze sprawowałby się w dużej, solidnej firmie z dużą ilości użytkowników. W Polsce najczęściej zdarzają się małe, często kilkunasto osobowe przedsiębiorstwa, które nawet nie wiedzą o istnieniu takiego systemu. System spod znaku pingwina oferowany jest za darmo, przez co ludzie często rozumieją, że skoro jest to system darmowy to nie nadaje się do firmy, gdzie wymagana jest duża stabilność, szybkość oraz bezpieczeństwo. Większość firm obecnie mogłaby bez problemów zmienić system na Linuksa, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat przybyło dużo programów biurowych oraz typowych programów do prowadzenia firm dla tego właśnie systemu.

 

1.4. Konfiguracja urządzeń biurowych

Jeszcze kilka lat temu pod Linuksem bardzo ciężko było zainstalować jakieś urządzenie zewnętrzne potrzebne do typowego biura. Dziś sprawa wygląda dużo lepiej. HP do swoich produktów wydał sterownik HPLIP, który jest kompatybilny z wieloma jego urządzeniami. Wykrywa je i konfiguruje bez większych problemów. Ale nie że wszystkimi producentami sprzętów sprawa wygląda tak dobrze. Dla przykładu sprzęt firmy EPSON do dziś nie posiada pełnego wsparcia dla systemów spod znaku pingwina.

Istnieją także dystrybucje Linux, które posiadają graficzne konfiguratory sprzętu biurowego. Przykładem takiego systemu może być PCLinuxOS. Narzędzie do konfiguracji drukarki nazywa się „printerdrake”. Po włączeniu programu ukazuje się użytkownikowi okienko, w którym konfiguruje drukarkę. Proces konfiguracji rozpoczyna się od wyboru sposobu podłączenia drukarki, gdzie można również zaznaczyć opcję, aby system wykrył ją automatycznie.

Jeżeli system źle wykryje drukarkę istnieje możliwość skorygowania błędów. Narzędzie to cieszy się dużą popularnością wśród początkujących użytkowników. Do konfiguracji skanera również istnieje podobne narzędzie, które pomoże nam z konfiguracją „scannerdrake”.

 

 
Autor: siamer

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Jeden komentarz do “Linux jako alternatywa dla MS Windows w zastosowaniu przedsiębiorstw cz.1

  • W TVN CNBC często pojawia się krktyya rządu PO, bo ludzi, ktf3rzy oglądają ten program zwykle znają przynajmniej podstawowe prawa ekonomiczne i nie da się ich tak łatwo zrobić w balona.System emerytalny opierający się na umowie międzypokoleniowej można określić tylko terminem „piramida finansowa”. Dlaczego nie ma indywidualnych kont w ZUS, na ktf3rych kumulowane byłyby składki i ktf3re byłyby w pełni dziedziczne? To jest niepodważalny dowf3d na to, że celem obecnego systemu nie są emerytury, a drenaż kieszeni, z ktf3rego osoby rządzące państwem biorą do swojej kieszeni sowitą prowizję.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.