Linux jako alternatywa dla MS Windows w zastosowaniu przedsiębiorstw cz.3
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 22:08
1. Charakterystyka systemu Linux
1.1. Interfejs
1.2. Instalacja
1.3. Stabilność oraz bezpieczeństwo
1.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
2. Charakterystyka systemu MS Windows
2.1. Interfejs
2.2. Instalacja
2.3. Stabilność i bezpieczeństwo
2.4. Konfiguracja urządzeń biurowych
3. Dostępność aplikacji
3.1 Dostępność aplikacji w systemie Linux
3.2 Dostępność aplikacji w systemie MS Windows
4. Podsumowanie
3. Dostępność aplikacji
Aplikacja jest to „program komputerowy, który ma bezpośredni kontakt z użytkownikiem, realizuje zadania dla użytkownika;”. Dobór odpowiednich aplikacji w przedsiębiorstwie jest bardzo ważna rzeczą. Odpowiednie zestawienie aplikacji może ułatwić nam a także umilić wykonywanie wielu różnych operacji. Każde przedsiębiorstwo korzysta z tak podstawowego narzędzia jak edytor tekstu lub arkusz kalkulacyjny oraz bardziej zaawansowanych takich jak programy do zarządzania. Na rynku dostępne jest oprogramowanie od kilku lub nawet kilkunastu firm a wybór najbardziej optymalnego pozostawiony jest dla użytkownika.
3.1. Dostępność aplikacji w systemie Linux
Darmowe oprogramowanie Open Office / LibreOffice z powodzeniem może zastąpić drogi i podobny w funkcjonalności program Microsoft Office. Open Office pomoże użytkownikowi w przygotowaniu wszelkich dokumentów, obliczeń oraz nawet robieniu prezentacji. Co najważniejsze jest on kompatybilny z MS Office, dzięki czemu można przenosić dokumenty pomiędzy różnymi systemami „Jest to jeden z najpoważniejszych (obok płatnego pakietu StarOffice) konkurentów MS Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw a także program do tworzenia prezentacji Impress.
Warto też zwrócić uwagę na takie moduły jak: edytor HTML czy też moduł do tworzenia wzorów matematycznych Formuła. Umożliwia m. in.: eksport do PDF, zawiera również ulepszone filtry formatów MS Office jak również wsparcie dla dokumentów MS Office 2003 (XML). Od wersji 2.0 natywnie obsługiwany jest już format OpenDocument.”
Jeżeli chodzi o grafikę komputerową to Linux również ma odpowiedniki Windowsowych programów. Przykładami darmowych programów do obróbki grafiki może być Gimp – znakomity program o dużych możliwościach.
Z komercyjnych można wymienić np. VariCAD czy BricsCAD programy do projektowania modeli i obiektów.
Również wiele baz danych napisanych przez duże korporacje takie jak IBM, Oracle są dostępne na tą platformę. Bazy danych mają kluczowe znaczenie w prowadzeniu firmy, gdyż dzięki nim są zbierane oraz katalogowane dane dotyczące sprzedaży, klientów oraz wiele innych danych, które odgrywają jedną z najważniejszych roli w prowadzeniu firmy i bez których prowadzenie takiej firmy byłoby dużo cięższe.
Może się zdarzyć, że do prawidłowego funkcjonowania firmy będą potrzebne specjalne programy, które nie są udostępniane dla Linuksa albo są, ale brakuje w nich pewnych funkcji do otrzymania pełnej funkcjonalności. Tutaj przychodzą z pomocą programiści, którzy napiszą specjalne oprogramowanie albo zmienią już istniejące. Często wspominaną przez użytkowników wadą zastosowania tego systemu jest rzekomy brak serwisu technicznego. Obecnie istnieje wiele firm informatycznych na naszym rynku specjalizujących się w administrowaniu Linuksa.
W roku 2005 Robert Frances Group na zlecenie IBM przeanalizowała koszty jakie się wiążą z wdrożeniem i używaniem komputerów z systemami operacyjnymi Linux, Windows oraz Solaris. W efekcie sprawdzania został opublikowany dokument „TCO For Application Servers: Comparing Linux With Windows And Solaris”. „RFG” sporządzając ów dokument bazował na opiniach menadżerów oraz innych osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji IT z wielu równych firm oraz korporacji. Badania te były przeprowadzane na przełomie 3 lat i pokazują jak Linuks stawał się coraz tańszy i stosowany do nowych zadań. W wyniku badań przeprowadzonych przez tą firmę okazało się, iż Linux jest o 40% tańszy od Windows oraz o 54% tańszy od Solaris.
Bardzo dobrym rozwiązaniem w firmach z rozproszonymi oddziałami są terminale. „Monitor komputerowy wraz z klawiaturą, podłączony do systemu komputerowego lub do sieci komputerowej; umożliwia wprowadzanie i wyświetlanie danych; jako terminal może służyć również komputer osobisty.”
Dostęp do programu poprzez terminal ma każdy użytkownik firmy z całego świata posiadający dostęp do internetu, co bardzo ułatwia pracę. Znakomitym przykładem terminalowego programu do zarządzania firmą pod Linuksa może być program LeftHand. „Gotowe faktury i zestawienia można wydrukować na swojej własnej drukarce. Moduły, tabele, raporty i wydruki – bez konieczności przechowywania ich na swoim dysku. Co więcej, za każdym razem, gdy się logujemy do systemu, mamy do czynienia z najnowszą jego wersją. Aktualizacje, uwzględniające zmiany w przepisach, są wprowadzane automatycznie. Nie trzeba nic instalować, wszystko jest robione za nas, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, bądź problemów dostępne jest telefoniczne wsparcie techniczne.” Jedną z najważniejszych funkcji używania terminali jest oszczędność. Nie trzeba posiadać własnego informatyka, który będzie administrował system, gdyż wszystko odbywa się poprzez internet. Także księgowość może być prowadzona poprzez internet, ponieważ i tak wszystkie operacje zachodzą w jednym czasie, w jednym systemie. Dzięki temu księgowość jest wciąż na bieżąco. Rozwiązanie używania terminali można uznać za przyszłość w zarządzaniu firmą, gdyż są tanie, szybkie i bezpieczne. Linux jako system operacyjny bez problemów mógłby działać zarówno w biurze jak i firmie, gdzie mógłby zastąpić produkty Microsoftu. „Moim zdaniem nie ma powodu, aby odmawiać Linuksowi dojrzałości. Zdarzają się oczywiście błędy, lecz nie więcej niż w innych systemach operacyjnych. Linux jest gotowy do pracy biurowej i ma do tego potencjał.”
Obecnie używane aplikacje w księgowości, płacach czy kadrach to bardzo rozbudowane programy. Ich stworzenie wymagało lat oraz dużej liczby programistów. Sam proces pisania takiego programu jest długotrwały a odpowiednią stabilność uzyskuje się dopiero po kilkuset wdrożeniach. Nie należy więc spodziewać się, iż w najbliższym czasie Linux występować będzie na komputerze księgowej, dyrektora czy nawet handlowca. Większą dostępność programów do zarządzania firmami oferują firmy pod Windowsa. Istnieje jednak kilka możliwości używania programów spod Windowsa na Linuksie. Jednym z takich rozwiązań jest emulacja programów z systemu Windows na system Linux. Większość firm zajmujących się tworzeniem oprogramowania do zarządzania firm bazuje na systemach z rodziny Windows. W obecnej chwili na Linuksa nie ma alternatywnych zamienników programów zarządzających. Inną alternatywą jest wykorzystanie projektu Lazarus1, który oferuje przeniesienie kodu programu napisanego w Delphi na środowisko Linux.
Korzyści z płynące z używania emulacji Windows są różnorakie:
– Uzyskuje się rozbudowane i sprawdzone merytorycznie rozwiązanie, które działa pod Linuksem,
– Możliwe jest współdziałanie stanowisk Windows i Linux, co przy większej firmie ma kluczowe znaczenie,
– Otwiera się drogę innym rozwiązaniom dostępnym pod Linuksem – np. zdalnej pracy
Przykładem natywnego Linuksowego programu do zarządzania może być LeftHand.
„Główną ofertę firmy Lefthand stanowi sprzedaż oraz wdrożenia programów. Szeroka gama oprogramowania firmy pozwala na precyzyjne dostosowanie rozwiązań informatycznych praktycznie dla każdego klienta. Nasza oferta jest skierowana zaczynając od małych firm – z niewielkimi wymaganiami, średnich gdzie wymagania są ukierunkowane na odpowiednie funkcje systemowe a skończywszy na dużych firmach gdzie wymagane jest indywidualne podejście.
Popularność systemu Linux w firmach rośnie coraz bardziej wraz z pojawieniem się odpowiednich aplikacji wspomagających wykonywanie prac, szczególnie w firmach produkcyjnych oraz informatycznych. Obecnie w co piątej firmie korzysta się z biznesowego oprogramowania open source „Biznesowe oprogramowanie open source jest wykorzystywane w jednej na pięć firm. Niemal w połowie przypadków odpowiada za realizację najważniejszych procesów biznesowych.”
Zarówno Linux jak i całe oprogramowanie open source budzi zainteresowanie użytkowników głównie dzięki zmniejszeniu kosztów operacyjnych. „Redukcji kosztów związanych z utrzymaniem środowiska IT oczekuje średnio 56 proc. respondentów deklarujących zainteresowanie biznesowym oprogramowaniem open source”.
3.2 Dostępność aplikacji w systemie MS Windows
System Windows dysponuje takim pakietem biurowym jak Microsoft Office.
Jest to bardzo dobrze znany pakiet oprogramowania biurowego, w skład którego wchodzą:
Word – edytor tekstu,
Excel – arkusz kalkulacyjny,
Power Point – tworzenie prezentacji,
Outlook – zarządzanie czasem i informacjami.
„Microsoft Office System 2007 dostarcza kompletne rozwiązania dla małych firm. Microsoft Office System oferuje wiele nowych narzędzi, które zaoszczędzą czas i pozwolą lepiej zarządzać firmą.”
W dziale programów graficznych Microsoft również ma znakomite oprogramowanie, na brak którego narzekają użytkownicy Linuksa. Jest nim Photoshop. Jest jednym z najlepszych programów do obróbki grafiki. Posiada ogromną ilość przeróżnych filtrów, efektów itp., które pozwalają tworzyć w bardzo dobrej jakości zdjęcia, gify i wiele innych „Adobe Photoshop to najbardziej zaawansowany na rynku program graficzny, w którym można retuszować zdjęcia (dodawać ramki, zmieniać kolor ust, usuwać znamiona, zmarszczki, itp.), tworzyć grafikę na potrzeby www czy druku”. Windows posiada też znakomite narzędzie do dwu oraz trójwymiarowego wspomagania projektowania jakim jest AutoCad. Jest on używany przez architektów oraz innych projektantów dzięki zastosowaniu w nim tak zwanych „rozszerzeń”.
Dużą zaletą systemów Windows jest ilość oprogramowania do prowadzenia firmy. Przykładem takiego pakietu może być subiekt. Subiekt GT to system obsługi sprzedaży dla małych i średnich firm, stworzony z myślą o firmach poszukujących bardzo przyjaznego a jednocześnie niezwykle sprawnego narzędzia wspomagającego całościową obsługę działu handlowego. „Subiekt GT jest częścią linii InsERT GT, która zawiera również Rachmistrza GT – program do prowadzenia księgowości w formie książki przychodów i rozchodów lub ewidencji podatku zryczałtowanego, Rewizora GT – program do prowadzenia księgi handlowej oraz Gratyfikanta GT – system kadrowo-płacowy.
Motor bazy danych zastosowany w programach linii InsERT GT to Microsoft SQL Server 2005, który w bezpłatnej wersji Express Edition jest dostarczany wraz z systemem.”
Darmowym odpowiednikiem typu Freeware dla systemów Windows może być program „Mała Księgowość Rzeczypospolitej”, który funkcjonalnością jest zbliżony do Subiekta. Ma takie funkcję jak: ewidencję magazynową, książkę, ewidencję VAT, ewidencję środków trwałych, listy płac, ewidencję wyjazdów służbowych, eksport i import danych. „Program Mała Księgowość „Rzeczpospolitej” został stworzony z myślą o małych i średnich firmach rozliczających się z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych (Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów) jak i na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego (Księga Przychodów) oraz dla firm będących podatnikami podatku od towarów i usług VAT.
Program pozwala także prowadzić ewidencję przejazdów prywatnym samochodem używanym dla celów służbowych.” Istnieje wiele programów do prowadzenia firmy pod Windowsa.
Jeszcze innym programem do zarządzania firmą spod Microsoft Windows może być CDN OPTIMA, jest to program do obsługi małych firm. ”Dzięki niemu prosto i szybko wystawisz faktury, obsłużysz magazyn, zaksięgujesz dokumenty, naliczysz wypłaty, rozliczysz się z urzędami, poprowadzisz sklep internetowy… i wiele, wiele więcej.„
4. Podsumowanie
Badając czy system Linux jest w stanie zastąpić produkty Microsoftu, była analizowana literatura, strony internetowe i wyniki badań przeprowadzonych samodzielnie. Po zgromadzeniu całej wiedzy na temat „Linux jako alternatywa dla Windows” można stwierdzić, iż Linux byłby dobrą alternatywą dla Windowsa. Rezultaty badań przeprowadzonych na podstawie ankiety pokazały, iż nadal w przedsiębiorstwach przeważa system Windows.
Wyniki ankiety nie były zaskakujące, ponieważ okazały się one praktycznie takie same jak te, z którymi można spotkać się w książkach oraz czasopismach. Cała machina marketingowa nastawiona na reklamę systemu Microsoft Windows najbardziej uderza w użytkowników domowych.
Aby użytkownicy zaczęli korzystać z systemu Linux musieliby przejść kilka kursów oraz system ten musiałby zostać im odpowiednio przedstawiony. Dokonać tego można poprzez wydanie odpowiedniej dystrybucji tego systemu, która charakteryzowałaby się pewnymi zaletami zaczerpniętymi z róznych dystrybucji. Dla przykładu można podać tutaj menadżer zarządzania oprogramowaniem „apt” i jego graficzną nakładkę „synaptic” powstałe dla dystrybucji Ubuntu oraz narzędzia graficzne takie jak „Administracja Komputera” używane przez Mandrivę. Znajduje się w nim szereg graficznych narzędzi do konfiguracji komputera. Znakomitym przykładem dystrybucji posiadającym zarówno menadżer zarządzania pakietami „APT” oraz „Administacja Komputera” jest PCLinuxOS.
Uważam, iż właśnie na takie dystrybucje najczęściej następuje migracja użytkowników z systemu operacyjnego Microsoft Windows.
System Linux jest mało znany ze względów finansowych. Brakujące środki finansowe sprawiają ogromny problem w odpowiedniej reklamie tego systemu.
Post Scriptum
Niniejszy artykuł powstał na bazie pracy licencjackiej z 2009 roku, którą udostępnił nam „siamer”.
Artukuł zawiera przeprowadzoną charakterystykę porównawczą systemów Linux i MS Windows na tle środowiska polskich przedsiębiorców. Praca licencjacka zawiera również wyniki badań (ankieta) przeprowadzone w maju 2009 roku w firmach z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego (Koszalina, Słupska, Sławna i Białogardu).
Ankieta ze względu na zastrzeżenia przedsiębiorstw była poufna. Jej celem było zbadanie wad i zalet systemów operacyjnych używanych przez przedsiębiorstwa oraz tego, jakich programów używa się w tych jednostkach gospodarczych. Wypełniały ją osoby zajmujące się obsługą sprzętu komputerowego w danym przedsiębiorstwie.
Literatura:
1. Greg Gagne, Peter B. Galvin, Abraham Silberschatz „Podstawy systemów operacyjnych” Wydawnictwa Naukowo Techniczne 2006
2. Radosław Sokół „ABC Linux” Helion, Gliwice 2004
3. Rickford Grant „Praktyczny kurs Linux” Helion, Gliwice 2005
4. Davin Pogue, Craig Zacker, L.J. Zacker „Windows XP Pro – nieoficjalny podręcznik” Helion, Gliwice 2005
5. Terry W. Ogletree „Windows XP PL. Księga eksperta” Helion, Gliwice 2002
6. O. Temer – „Wstęp do metodologii ekonomii” Ossolineum, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1979.
7. Wielka Encyklopedia Powszechna PWN, Warszawa 1967, PWN.
8. Benjamin Gray „Building The Business Case For Windows Vista” http://www.asisupport.com/04-16-08BuildingtheBusinessCaseforWinVista.pdf 01.06.2009
9. Brian Ward http://linux.msstudio.com.pl/ 01.06.2009
10. http://www.computerworld.pl/ 01.06.2009
11. Neil McAllister http://www.computerworld.com.au 01.06.2009
12. MS Office http://www.office-2008.org/ 01.06.2009
13. Terminal http://encyklopedia.pwn.pl/ 01.06.2009
14. Piotr Sokulski http://biznes.linux.pl/ 01.06.2009
15. Microsoft http://www.microsoft.com 01.06.2009
16. Subiekt GT http://www.insert.com.pl 01.06.2009
17. Mała Księgowość http://www.rzeczpospolita.pl 01.06.2009
18. Środowisko graficzne http://encyklopedia.interia.pl 01.06.2009
19. Smabi http://www.ispid.com.pl 01.06.2009
20. Dawes http://www.ispid.com.pl 01.06.2009
21. Lazarus http://www.lazarus.freepascal.org/ 01.06.2009
Autor: siamer