Notatki

Obsidian

Producent: obsidian.md
Typ: Notatki
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: Freemium
Pobranie: obsidian.md/download
Platforma: Linux, OS X, Windows, Android, iOS
Dokumentacja:
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Obsidian_(software)
Język polski:
Cena: bezpłatny/płatny

Obsidian to aplikacja do robienia notatek, która działa na plikach Markdown i umożliwia użytkownikom tworzenie wewnętrznych linków do notatek, a następnie wizualizację połączeń w postaci wykresu. Program został zaprojektowany, by pomóc użytkownikom organizować i strukturyzować swoje myśli i wiedzę w elastyczny, nieliniowy sposób. Oprogramowanie jest bezpłatne do użytku osobistego, a licencje komercyjne są dostępne za opłatą.

Projekt Obsidian został założony przez Shidę Li i Ericę Xu podczas kwarantanny pandemii Covid-19. Obsidian został pierwotnie wydany 30 marca 2020r. Wersja 1.0.0 została wydana w październiku 2022r. Wersja 1.1, która dodała podstawową wtyczkę Canvas, wydana w grudniu 2022r.

Obsidian jest zbudowany na Electronie i działa na systemach Windows, Linux i macOS, a także na mobilnych systemach operacyjnych, takich jak Android i iOS. Obsidian na wszystkich platformach można dostosować poprzez dodanie wtyczek i motywów, które umożliwiają użytkownikom rozszerzenie funkcjonalności oprogramowania o dodatkowe funkcje lub integrację z innymi narzędziami.

Obsidian rozróżnia podstawowe wtyczki, które są wydawane i utrzymywane przez zespół Obsidian oraz wtyczki społeczności, które są udostępniane na zasadach open source za pośrednictwem GitHub i są wnoszone przez użytkowników. Przykłady wtyczek społecznościowych obejmują tablicę zadań w stylu Kanban i widżet kalendarza. W aplikacji dostępnych jest ponad 200 motywów stworzonych przez społeczność.

Obsidian działa na folderze dokumentów tekstowych; każda nowa notatka w Obsidianie generuje nowy dokument tekstowy, a wszystkie dokumenty można wyszukiwać z poziomu aplikacji. Obsidian umożliwia wewnętrzne powiązania między notatkami i tworzy interaktywny wykres wizualizujący relacje między nimi. Formatowanie tekstu w Obsidianie odbywa się poprzez Markdown, ale Obsidian zapewnia natychmiastowy podgląd sformatowanego tekstu.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.