CMS

Radiant CMS

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 17:14

Producent: radiantcms.org
Typ: System zarządzania treścią
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: MIT
Pobranie: radiantcms.org/download/
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: github.com/radiant/radiant/wiki
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/Radiant_%28software%29
Język polski:
Cena: bezpłatny

Radiant CMS to bezpłatna i otwartoźródłowa aplikacja webowa służąca do zarządzania treścią (CMS). Została napisana w języku programowania Ruby in Rails przez Johna W. Long. Jest odpowiednia zarówno dla użytkowników o małej znajomości zagadnień technicznych, jak również dostarcza elementy dla użytkowników zaawansowanych.

Radiant posiada lekki rdzeń (jądro) oraz zestaw rozszerzeń, które dostarczają dodatkowe możliwości i funkcje. Rozszerzenia nie mają wpływu na jądro aplikacji, dzięki czemu aktualizacja jest bardzo prosta. Dostępnych jest ponad 200 rozszerzeń, które mogą być zaadaptowane do użycia przez końcowych użytkowników.

Radiant używa systemu bazodanowego do przechowywania danych i zawartości stron. System posiada wsparcie dla baz danych: MySQL, PostgreSQL oraz SQLite.

Instalacja Radiant odbywa się za pośrednictwem 'RubyGems’ – menadżera pakietów dla Ruby.

Projekty wykonywane za pomocą Radiant bazują na 3 elementach:
– Pages (Strony) – przechowują zawartość stron oraz innych elementów, takich jak pasek boczny. Radiant umożliwia rozmieszczenie stron według dowolnej hierarchii. Na przykład, jeśli Radiant jest używany jako blog, wszystkie wpisy są ułożone w taki sposób, aby odzwierciedlić rzeczywistą strukturę zawartości. Dla użytkowników nietechnicznych dostępny jest (w postaci rozszerzenia) edytor wizualny (WYSIWYG).
– Snippets (Fragmenty) – fragmenty to w zasadzie tylko treści, które mogą być ponownie wykorzystane wszędzie w projekcie i uczynić tworzenie stron łatwiejsze, np. nagłówek, stopka, etc.
– Layouts (Układy) – mogą zdefiniować ogólny wygląd strony tak jak szablon. Podczas tworzenia strony, układ może być wybrany dla konkretnej strony.

Radiant CMS udostępniony jest na licencji MIT – umożliwia użycie aplikacji do celów komercyjnych oraz non-profit.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.