VCS

Bazaar

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 15:09

Producent: bazaar.canonical.com
Typ: System kontroli wersji
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja:GNU GPL
Pobranie: wiki.bazaar.canonical.com/Download
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: doc.bazaar.canonical.com
FAQ:
Forum:
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Bazaar
Język polski:
Cena: bezpłatny

Bazaar (także: GNU Bazaar; poprzednia nazwa: Bazaar-NG) to system kontroli wersji, który pomaga śledzić historię projektu w czasie i współpracować z innymi podobnymi systemami. Niezależnie od tego czy jesteś jednym deweloperem, współpracującym z zespołem, czy należysz do społeczności programistów rozproszonych po całym świecie, Bazaar skaluje i dostosowuje się do Twoich potrzeb. Bazaar jest częścią projektu GNU i jest bezpłatnym oprogramowaniem sponsorowanym przez Canonical.

Nazwa „Bazaar” była pierwotnie używana przez klienta dla forka GNU arch. Fork ten nazywa się teraz Baz, aby odróżnić go od obecnego oprogramowania Bazaar. Baz został opublikowany w październiku 2004r. przez pracownika Cannonical Roberta Collinsa i rozwijany do 2005r., kiedy to projekt został nazwany Bazaar-NG (obecny Bazaar) i został ogłoszony następcą Baz. Baz jest teraz nierozwijany i Canonical uznał go za przestarzały. Ostatnim wydaniem Baz-a była wersja 1.4.3, wydana w październiku 2005. Planowana wersja 1.5 Baz została porzucona w 2006 roku.

W lutym 2005r. Martin Pool, twórca który wcześniej opisywał i sprawdzał wiele systemów kontroli wersji, w rozmowach i swoim blogu ogłosił, że został zatrudniony przez Canonical, który zlecił mu „zbudowanie rozproszonego systemu kontroli wersji, który hakerzy open-source będą uwielbiać.” Publiczna strona internetowa i lista dyskusyjna zostały utworzone w marcu 2005r., a pierwsze numerowane wydanie wstępne 0.0.1 zostało wydane 26 marca 2005r.

Polecenia Bazaar są podobne do poleceń znajdujących się w CVS lub Subversion. Nowy projekt może być uruchamiany i utrzymywany bez repozytoriów zdalnego serwera, poprzez wywołanie bzr init w katalogu, który dana osoba chce wprowadzić w wersji.

W przeciwieństwie do czysto rozproszonych systemów kontroli wersji, które nie korzystają z centralnego serwera, Bazaar obsługuje pracę z centralnym serwerem lub bez niego. Możliwe jest użycie obu metod jednocześnie z tym samym projektem. Strony Launchpad i Sourceforge zapewniają bezpłatną usługę hostingową dla projektów zarządzanych z Bazaar.

Bazaar ma wsparcie dla pracy z niektórymi innymi systemami kontroli rewizji. Pozwala to użytkownikom na forkowanie z innego systemu (takiego jak Subversion), wprowadzenie lokalnych zmian i przypisanie ich do gałęzi Bazaar a następnie scalenie ich z powrotem w innym systemie. Dostęp tylko do odczytu jest również dostępny dla Git i Mercurial. Bazaar umożliwia również współdziałanie z wieloma innymi systemami (w tym CVS, Darcs, Git, Perforce, Mercurial), umożliwiając import/eksport historii.

Bazaar obsługuje pliki z nazwami z kompletnego zestawu Unicode. Pozwala również na komunikaty commit, nazwy wykonawców itp. i Unicode.

Bazaar jest napisany w języku programowania Python i dostępny jest na wiele platform systemowych, takich jak: Linux, Mac OS X, Microsoft Windows, BSD, Solaris, AIX, HP-UX.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.