SCM

CFEngine

Ostatnia aktualizacja: 17 września 2023, 00:36

Producent: cfengine.com
Typ: Zarządzanie konfiguracją oprogramowania
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GNU GPL 3 / komercyjna
Pobranie: cfengine.com/product/free-download/
Platforma: BSD, Linux, Unix, Windows
Dokumentacja: docs.cfengine.com/lts/
FAQ:
Forum:
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/CFEngine
Język polski:
Cena: bezpłatny/płatny

CFEngine to system zarządzania konfiguracją oprogramowania napisany przez Marka Burgessa na Uniwersytecie w Oslo. Podstawową funkcją CFEngine jest automatyzacja procesu konfiguracji i konserwacji komputerów na podstawie zdefiniowanej polityki. CFEngine oferuje możliwość zarządzania szeroką skalą systemów komputerowych, takich jak: serwery, desktopy, urządzenia przemysłowe i użytkowników końcowych, wbudowane urządzenia sieciowe, mobilne smartphony i tablety.

Prace nad CFEngine rozpoczęły się w 1993 roku w reakcji na zawiłości i brak przenośności skryptów powłoki (ang. shell script) używanych do zarządzania konfiguracją w systemach Unix. Celem projektu było przełożenie często stosowanych paradygmatów przenośnego programowania w deklaratywny język.

W czerwcu 2008 powstała firma CFEngine AS jako efekt współpracy pomiędzy Markiem Burgess, Oslo University College oraz Oslo Innovation Centre, w celu dostarczenia wsparcia użytkownikom CFEngine. W kwietniu 2009 firma wydała pierwszą, komercyjną wersję CFEngine – CFEngine Enterprise.
CFEngine Enterprise dostępne jest do pobrania za darmo i możliwe jest jego stosowanie do 25 obsługiwanych klientów. Firma posiada swoje biura w Oslo, w Norwegii oraz Mountain View, w Kalifornii, USA.

CFEngine oferuje systemowo niezależny interfejs do konfiguracji unixopodobnych systemów operacyjnych. Może być również użyty do zarządzania urządzeniami wyposażonymi w system Windows oraz dużą liczbę systemów z rodziny Unix, takich jak: Solaris, Linux, AIX i HP-UX.

CFEngine jest używany w dużych i małych firmach, jak również w wielu ośrodkach uniwersyteckich i rządowych instytucjach. W nawiązaniu do statystyk udostępnionych przez CFEngine AS, prawdopodobnie kilka milionów komputerów na całym świecie używa CFEngine, przez użytkowników z ponad 100 krajów.

CFEngine oferowany jest w dwóch wersjach:
– CFEngine Enterprise – darmowa wersja z ograniczeniem do 25 klientów; zakup rocznej subskrypcji umożliwia zmianę tego limitu
– CFEngine Community – z mniejszą ilością dostępnych funkcji, na licencji GPL 3

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.