SCM

Puppet

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022, 15:18

Producent: puppet.com
Typ: Zarządzanie konfiguracją oprogramowania
Przeznaczenie: firmy, organizacje
Licencja: Apache License 2.0
Pobranie: github.com/puppetlabs
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja: docs.puppet.com
FAQ:
Forum:
Wikipedia: pl.wikipedia.org/wiki/Puppet
Język polski:
Cena: bezpłatny/płatny

Puppet to otwarto-źródłowe narzędzie służące do zarządzania konfiguracją oprogramowania. Aplikacja działa na wielu systemach unikso-podobnych oraz na Microsoft Windows. Puppet jest produktem firmy Puppet, założonej przez Luke Kanies w 2005 roku.

Puppet posiada własny język programowania deklarywnego do opisywania konfiguracji systemu. Napisany jest w języku programowania Ruby i udostępniony do wersji 2.7.0 na licencji GNU General Public License (GPL), a następnie na Apache License 2.0.

Puppet jest stworzony do deklarywnego zarządzania konfiguracją systemów Uniksowych (Linux, Solaris, BSD, Mac OS X, AIX, HP-UX) oraz Microsoft Windows. Użytkownik opisuje wymagania systemu oraz jego stan za pośrednictwem języka deklarywnego Puppet lub Ruby DSL. Informacja ta jest zapisywana w plikach nazywanych „Puppet manifests”. Puppet odczytuje te informacje za pomocą narzędzia Facter i kompiluje manifest Puppet-a w systemowym katalogu, zawierającym wymagania oraz zależności. Konfiguracja zawiera również specyficzne dla systemu wymagania, takie jak: użytkownik, usługi, pakiety oraz odpowiednie polecenia, właściwe dla różnych systemów operacyjnych (np. rpm, yum, apt). Każdorazowe zadanie wykonywane przez Puppet jest raportowane.

Puppet dostępny jest w dwóch wariantach do wyboru: Puppet Enterprise oraz Open Source Puppet.
Wersja Open Source dostępna jest bezpłatnie, wersja Enterprise oferuje większą liczbę funkcji do wersji otwartej, w tym również GUI, API i narzędzie linii poleceń do zarządzania węzłami.

Charakterystyka Puppet-a:
– Puppet jest elastyczny, ponieważ jest to oprogramowanie typu open source i można dostosować własne biblioteki oraz moduły do konkretnych potrzeb
– od początku do końca zajmuje się hostem w całym jego cyklu życia, w tym wstępną konfiguracją, instalacją, aktualizacją i konserwacją
– zwiększa wydajność i produktywność
– automatyzuje powtarzające się zadania
– wykorzystuje zasoby na różnych platformach

Puppet jest używany m.in. przez: Wikimedia Foundation, ARIN, Mozilla, Reddit, CERN, Dell, Rackspace, Zynga, Twitter, New York Stock Exchange, PayPal, Disney, Citrix Systems, Spotify, TubeMogul, Oracle, Yandex, University of California Los Angeles, University of North Texas, Los Alamos National Laboratory, Stanford University, Purdue University, Lexmark, QVC, Intel, Bright Computing, Google i wiele innych.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.