Wiki

Semantic MediaWiki+

Producent: www.smwplus.net
Typ: Wiki
Przeznaczenie: szkoły, uczelnie, firmy, organizacje
Licencja: GPL
Pobranie:
Platforma: wieloplatformowy
Dokumentacja:
FAQ:
Forum:
Wikipedia (en): en.wikipedia.org/wiki/SMW%2B
Język polski:
Cena: bezpłatny

Semantic MediaWiki+ (SMW+) to semantyczna wiki dla przedsiębiorstw, której strony można wzbogacić o adnotacje semantyczne. Adnotacje semantyczne umożliwiają szczegółowe badanie wiedzy i wizualizację jej na różne sposoby. Technicznie rzecz biorąc, jest to gotowy do użycia i wstępnie skonfigurowany zbiór rozszerzeń MediaWiki, takich jak: Semantic MediaWiki i Halo.

SMW+ ma na celu udostępnienie wiedzy ukrytej w nieustrukturyzowanych danych. Łączy w sobie podejście oparte na współpracy wiki z technologią semantyczną. SMW+ ma swoje korzenie w projekcie Halo, którego celem jest zapewnienie naukowcom platformy do wspólnego tworzenia wiedzy z zakresu chemii i fizyki. Wiedza interpretowalna maszynowo powinna być możliwa do napisania nie tylko przez wyspecjalizowanych inżynierów wiedzy, ale także przez szerokie grono ekspertów dziedzinowych i użytkowników końcowych.

SMW+ jest wykorzystywane między innymi przez Międzyrządową Komisję Oceanograficzną (IOC) UNESCO jako internetowa encyklopedia oceanografii. Inne obszary zastosowania SMW+ obejmują zarządzanie projektami i wiedzą.

SMW+ utrzymywała firma Ontoprise, która w kwietniu 2012 roku ogłosiła upadłość. W rezultacie SMW+ nie będzie utrzymywany w swojej starej formie. Za następcę można uznać DataWiki, którego twórcą jest firma DIQA Projektmanagement GmbH.

Niektóre komponenty SMW+ będą utrzymywane w sposób otwarty dla zwykłej Semantic MediaWiki.

The SMW screenshot source: Wikipedia; License: GNU GPL 3.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.